Bloggerde Yazı Altına Sosyal İkon Yerleştirme

| |

Daha önce yabancı bir blog yazarı Web üzerinden sıkça bağlandığımız servislere ait URL satırlarını saklamamımızı, böylece tek seferde o uzun URL satırını yazmadan ilgili servise erişmemizi olanaklı kılan bir özelliktirsosyal bookmark (Sosyal ikon) scriptinin bloggerde nasıl çalıştırılacağını anlatmıştı. Benim anlatacağım yöntem çok daha basit diyebilirim. Bu yazı altında sosyal ikonda ne oluyor diyenler yazılarımın altındaki imleme sitelerine direk bağlantı ikonları koyduğunu görecekler. Sosyal imleme sitelerinin ikonlarının yazı altına nasıl yerleştirildiğini yazımın sonunda sizlerde kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz.


Diğer Blogger 1999 Ağustos'unda San Fransisko'da Pyra Labs adında ufak bir şirket olarak kuruldu.blogger kullanıcılarınında yararlanabilmesi ve kendilerine göre nasıl özelleştirebileceklerini elimden geldiğince anlatacağım.


1. Öncelikle buradaki kodları Notepad ++ ile veya başka bir metin editörü ile açıyoruz. Ctrl+F tuşlarına basarak arama kutusunu açıyoruz. Kodların içinde teknomobi.blogspot.com yazan yerlere aynı şekilde kendi blogunuzun adresini yazıyorsunuz. Bunu kolayca yapmak için hepsini değiştir diyebilirsiniz.


2. Ardından TeknoMobi diye arama yaptırıyoruz. Kodlardan da farkedeceğiniz gibi title etiketinin karşılığı olarak TeknoMobi yazdım. Bu benim blogumun başlığı sizde kendiniz buraya istediğiniz başlığı yazabilirsiniz.


3. İlk iki aşamayı tamamladıktan sonra Ctrl+S yaparak kaydediyoruz.


4. Şimdi temamızda gerekli yere kodlarımızı entegre edeceğiz. Temamızda Yerleşim - HTML Düzenle - Widget genişlet diyoruz. Tabi ki öncelikle temamızın yedeğini alıyoruz.


5. Ctrl+F yaparak <data:post.body/> kodunu arattırıyoruz ve hemen altına üçüncü aşamada hazırladığımız kodları yapıştırıyoruz. Temamızı kaydetmeden önce önizleme yaparak işlemleri doğru yapıp yapmadığınızdan emin olabilirsiniz.


Acemi kullanıcıların javascript dosyasıyla uğraşmamaları için kendi googlepages sayfama yükledim. İsteyen verdiğim kodların içindeki BaseTM.js dosyasını indirip kendi googlepages sayfalarına yükleyebilirler.