DivX 7 Player Beta 1 ilk Deneyen Siz Olun!..

| |

Divx'in yeni oynatıcısı beta olarak kullanıma nihayet sunuldu. DivX 7 Player Beta 1'de yapılan iyileştirmeler ve yenilikler genel olarak yüksek çözünürlüklü video ve sesler üzerine diyebiliriz.HD görüntü işleme tarafında Daha önce geliştirilen ve halen kullanılmakta olan, çoğunlukla MPEG-2 olarak bilinen, uluslararası çoklu-iletişim kodlama standardı ISO/IEC-13818'in başarısı üzerine, daha iyi sıkıştırma araçları sunmak ve standard içeriğini arttırmak amacıyla MPEG iki yeni standardın geliştirilmesine başlamıştır. Bu standardlar ITU-T Tavsiye(Recommendation) H.264/ISO/IEC-14496 Bölüm 10 (ya da kısaca H.264) ve ISO/IEC-14496 Bölüm 2 (ya da kısaca MPEG-4 Görüntü) dür.
H.264 ve MPEG-4 Görüntü standardları daha önce denenmiş ve yeterliliği ispatlanmış MPEG-1 MPEG-2 gibi standardları çıkış noktası olarak almışlardır. Ancak, H.264 ve MPEG-4 farklı yönlere gelişmişlerdir.
H.264 daha önceki standardların çerçevelerini korumuş, daha hızlı, verimli, güvenilir, kullanışlı olmayı amaçlamıştır. Bunu yaparken aynen MPEG-2 gibi dikdörtgen görüntü biçimi kullanmından ayrılmamış. Bununla beraber daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedef edinmiştir. Bu hedefler arasına genel anlamda televizyon yayıncılığının(broadcasting) yanı sıra, Internet ya da sayısal bağlantılar üzerinden görüntü akışı(streaming) ve sayısal veri saklama(storage) pazarlarını da almıştır.
MPEG-4 Görüntü standardı ise daha farklı bir yol izleyerek dikdörtgen görüntü biçimi kullanımını aşarak, nesneye yönelik görüntü işleme yöntemlerini tercih etmiştir
H.264 çözücü paketi
giderek dahada yaygınlaşıyor. DivX 7 H.264 dosya türü ve surround destekleyen AAC ses formatını tanıyor. H.264 kodekleri genlede MKV uzantılı dosyalarda kullanılıyor. H.264 ile sıkıştırılmış bir videoyu izlerken bilgisayarınızın performansının iyi olması gerekiyor çünkü H.264 biraz sistem kaynaklarını yoruyor. Ben daha önce DivX Player'ı kurup ücretsiz lisans kampanyasından yararlarak kullanmıştım. Fakat pek memnun kalmamıştım. DivX 7 de ise kararlı sürümün çıkmasını bekleyeceğim. Kararlı sürüm çıkana kadar da KM Player Portable'yi kullanmaya devam edeceğim. Tabi K-Lite Mega Kodek paketi ile bütünleşik olarak.

DivX 7 Player Beta 1'i indirip denemek için öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir.

Not: Bu bir beta yazılımdır. Kullanmadan önce bunu dikkate almanızı öneririz. Yazılımdan kaynaklanabilecek sorunlardan Blogumuz sorumlu değildir.