Blog Editörleri incelemesi ScribeFire - Live Writer - Zoundry Raven - KBlogger

| |

Bir süredir yazmayı planladığım daha doğrusu taslak olarak birazını kaleme aldığım bu yazıyı nihayet yayınladım. Bu yazımda blogunuza yazı göndermeniz de sizlere kolaylık sağlayacak bir kaç blog editörünü tanıtacağım.

ScribeFire Blog EditorScribeFire Blog Editor, benim en beğendiğim ve şahsen de kullandığım en kullanışlı editör budur. ScribeFire Blog Editör ile blogunuza web arayüzüne gerek duymadan blogunuza yazı gönderebilirsiniz. Hatta yazınızı yazdıktan sonra taslak olarak kaydedebilir veya ileri bir tarih ve saat belirleyerek yazınızın otomatik yayınlanmasını sağlayabilirsiniz... ScribeFire Blog Editörünü kullanmak için internet bağlantısı olmasına gerek yok. Çevrimdışı olarak da yazınızı yazabilir daha sonra internet bağlantısı sağlandığında yayınlayabilirsiniz.

ScribeFire Blog Editor 
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!..


ScribeFire Blog Editörünün Desteklediği Blog Servisleri

ScribeFire Blog Editor eklentisini buradan Firefox web tarayıcınıza yükleyebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra tarayıcınızı yeniden başlatın. ScribeFire Blog Editör ikonu tarayıcınızın durum çubuğunda görünecektir. İster bu ikona tıklayarak isterseniz de F8 tuşuna basarak ScribeFire Blog Editörünün arayüzünü açabilirsiniz. Arayüzü ilk açtığınızda sizden blog tanımlamanızı isteyecek. sizden istediği bilgileri girerek blogunuzu tanıtabilir ve ScribeFire ile blogunuza daha kolay yazı gönderebilirsiniz!..

ScribeFire Blog Editörünün kurulum ve kullanımı ile ilgili video ders hazırlayacağım. Video hazırlandığında bu yazıya ekleyeceğim.

Bilgi için : ScribeFire Resmi Sitesi , ScribeFire Firefox Eklenti Sayfası

Windows Live WriterWindows Live Writer, bu editör çoğu kişinin bildiği Windows Live Messenger ile otomatik kurulum yaptığı Microsoft uygulamasıdır. Windows Live, Wordpress, Blogger, Live Journal, TypePad, SharePoint, Community Server ve daha pek çoğunu içeren hemen hemen bütün blog hizmetlerinde yayımlama yapmanıza olanak verir.

Ben her nedense Live Writer'a pek alışamadım. Belkide ilk çıktığı zamanlar test için kullandığımda yaşadığım bir kaç olumsuzluk yüzünden hala etkisinde kalmış olabilirim. Windows Live Writer'ın mantığı blogunuz ile ilgili bütün dosyaları kendi özel bir klasör oluşturup depoluyor. Yani blogunuzun bir kopyasını çıkartıyor ve bu sayede blogunuzu rahatlıkla tanıyabiliyor.

Windows Live Writer gerçekten çok gelişmiş zamanla... Live Writer kullanmaya başladığınızda çeşitli eklentiler ile editörünüzü güçlendirebiliyorsunuz. Flickr eklentisi ile resimlerinizi direkt olarak flick hesabınıza gönderebilir ve yazınıza hemen ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde Digg ve Twitter ekletileride mevcut...

Windows Live Writer 
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!..


Eğer direk masaüstünüzden blogunuza yazı göndermek istiyorsanız Windows Live Writer'ı deneyebilirsiniz. Windows Live Writer gelişmiş WYSIWYG Editör'ü ile yazılarınızı şekillendirmenizi kolaylaştırıyor.

Bilgi için : Windows Live Writer

zoundry ravenZoundry Raven, açık kaynak olan bu blog editörünü Oğulcan'ın junkchorn adlı blogunda gördüm ilk olarak ben çok fazla değinmeyeceğim. Sağolsun Oğulcan Zoundry Raven blog editörü ile ilgili güzel bir yazı hazırlamış. Zoundry Raven editörünü nasıl kullanıcağınızı Oğulcan'ın blogundan okuyabilirsiniz.

Zoundry Raven 
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!..

Zoundry Raven blog editörü Live Writer ile benzer mantıkta çalışıyor. 10 mb büyüklüğündeki kurulum dosyasını isterseniz usb flash diskinize de kurabilirsiniz. Program portable kullanımıda destekliyor. Böylece blogunuzu cebinizde taşıyabilirsiniz.

Bilgi için : Zoundry Raven , Junkchorn (Detaylı Anlatım Türkçe)

KBlogger, Linux dağıtımları kullanıyorsanız yine masaüstünden KBlogger editörü ile yazılarınızı yayınlayabilirsiniz. KBlogger'i KDE arayüzü kullanan bütün Linux dağıtımlarına paket depolarından yükleyebilirsiniz. Kullandığınız Linux dağıtımının paket deposunda KBlogger diye arattığınızda büyük ihtimalle karşınıza çıkacaktır.

Pardus kullanıcısıysanız Pisi paket yönetim sisteminde KBlogger diye aratarak KBlogger editörünü sisteminize bir tık ile kurabilirsiniz. KBlogger kuruduktan sonra masaüstünüzden bloglarınıza yazı gönderebilirsiniz.

KBlogger, KDE 
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!..


Pardus için KBlogger'in kullanımına Özgürlükiçin.com'da bulunan KBlogger ile Blog Yazın sayfasından yararlanabilirsiniz.

Bilgi için : KBlogger Ana Sayfa , KBlogger Pardus Wiki , KBlogger KDE Apps