Mim - ilk Bilgisayarımın Özellikleri

| |

Tamkarışık (Gülşah) ve Serkan Cura'dan ilk bilgisayarımın özellikleri başlıklı mim almışım haberim yok :) Normalde iki arkadaşımın blog yazılarını da sürekli takip ediyorum ama bir buçuk ay kadar evde değildim. Bu süre zarfında da internete pek fazla girme şansım olmadı. Bundan dolayıda iki yazıda gözümden kaçmış. Ehh onlarda mail atmayınca mime cevap yazma süremde bayağı bir geçikti.

İlk bilgisayarımın özelliklerine geçmeden önce bilgisayar kullanmaya nasıl ve kaç yaşında başladığımdan kısaca bahsedeyim.

Henüz ilk okulu yeni bitirmiştim ki bulunduğumuz yerde Halk Eğitim Müdürlüğü bilgisayar kursu açmaya karar vermiş. Babam da öğretmen olduğundan beni hemen kurs yazdırmış. Hem yaz tatili olması hemde teknolojiye ilgimin olması dolayısıyla kursa sevinerek gittim. Bilgisayar ile ilk tanışmam bu kurs sayesinde oldu. Bilgisayar kursuna başladığımızda microsoft ms-dos vardı. Tamamen kod kullanıyorduk. O zamanlarda öğrendiğimiz dır ve dır/p kodlarını hiç unutmam. Bizim kullandığımız bilgisayarlar Türkçe değildi. GwBasic adlı bir program ile Türkçe'ye çeviriyorduk. Microsoft henüz pencere yönetimli (windows) sistemi geliştirmemişti. Yazı işlerimizi PW adlı programcık vasıtasıyla hallediyorduk. Tabi bu programı kullanmak tam bir işkenceydi. Birde hatırladığım resim programı vardı. Ama adı aklıma gelmiyor. İşte ben bilgisayar ile çok erken tanıştım...

Bu kadar anlatımdan sonra okuyan herkesin aklına benim ilk bilgisayarımın tarihi eser niteliğinde olacağı gelmiştir. ama böyle bir yanılgı içine girmeyin. Evet ben bilgisayar ile çok erken tanıştım. Ama kendi bilgisayarıma ise yakın bir zamanda kavuştum. İlk bilgisayarımın özelliklerini yazdığımda bilgisayarımın yakın zamanda alınmış olduğunu görebilirsiniz.

17 inç CRT Monitör , ATX Kasa , 80 Gb Harddisk , İntel Pentium 4 işlemci , 512 mb DDR Ram (Daha sonra 2 adet 1 Gblık performans ramı taktım.), Nvidia GeForce FX 5500 Ekran Kartı , DVD Dual Layer yazıcı ...

Yukarıda görüldüğü üzere ilk ve halen kullandığım bilgisayarımın özellikleri iyi sayılır. Benim kullanımıma göre performansı gayet iyi diyebilirim. Bilgisayarımın garantisi olmasına rağmen bütün bakımını kendim yapıyorum. Bilgisayarıma 2 adet performans rami takmam ve işlemci fanını 80 mm boyutundan 90 mm boyutuna çıkarmam bilgisayarımın performansını çok iyi bir seviyeye getirdi.

Gülşah ve Serkan'dan aldığım bu mimi Ahmet Alp Balkan ve Hamdi Yaman (h-yaman)'a devrediyorum. Onlarda bir iki cümle karalarlarsa sevinirim.