Draft Blogger Nedir? Nasıl Kullanılır?

| |

Blog dünyasına yeni adım atıp Blogger'de blog açan kullanıcılar genellikle bloggerin standart yönetim panelini kullanırlar. Bir müddet standart yönetim panelini kullandıktan sonra ise standart yönetim paneli bazı isteklerini karşılamıyor. Özellikle web tasarımdan anlayan blogcular için bloggerin standart yönetim paneli bazı durumlarda yetersiz kalıyor.

Peki blogger kullanıcısı olarak standart yönetim paneline mahkum mu kalacağız! Tabi ki hayır!

Blogger bildiğiniz üzere Google tarafından satın alındıktan sonra bayağı bir geliştirildi. Dünyada ve ülkemizde bir çok kullanıcı ücretsiz ve kullanışlı olan bu blog sistemine çok fazla ilgi gösterdi. Google'da bu ilgiyi karşılıksız bırakmamak için sürekli geliştirme çalışmaları yapmaktadır.

Google blogger için geliştirdiği uygulamaları veya bloggerde kullanacağımız yeni özellikleri acemi kullanıcıların etkilenmemesi için draft blogger denilen yönetim panelinden kullanıma sunuyor.

Peki draft blogger panelini kullanırsak bize ne gibi avantajları/dezavantajları olur?

Draft bloggerden blogunuza giriş yaptığınızda normal yönetim panelinden çok da farklı olmayan bir ekran ile karşılaşabilirsiniz. Fakat kullanım olarak standart yönetim panelinde bulunmayan çoğu özellik draft panelinde bulunmaktadır. Örnek verecek olursak;

blogunuza resim yüklerken draft blogger panelin biraz daha opsiyon bulunmakta (sağa/sola yasla vb.).

Draft blogger panlinden yeni yazı yazacağınız zaman karşınıza çıkan yazım editörü çok daha kullanışlı ve kullanıcı dostu diyebilirim.

Draft blogger paneli yukarıda bahsettiğim gibi bloggerin test mekanı olduğundan bazı eksileride bulunmaktadır. Bunlardan en öne çıkanı test edilen uygulamaların stabil olmaması dolayısıyla da blogunuzda bazen ufak tefek sorunlara veya çakışmalara neden olabiliyor. Draft bloggere test edilmek için yeni özellik geldiğinde bazen ufak çaplı kesintiler olabiliyor. Tabi bu durumda hemen normal blogger panelinden giriş yapıp işlemlerinizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Bu yazıyı hazırlamadan bir iki gün önce draft bloggerden bloguma giriş yapıp yeni yazmaya çalıştığımda yazı editörünün sorunlu olduğunu daha doğrusu yazım editörünün görünmediğini farkettim. Bende hemen normal blogger paneline geçiş yaptım ve blogumu bir iki gün bu şekilde kullandım. ara sıra draft panelini kontrol ettim ve sorun düzelince tekrar darft panelinden blogumu yönetiyorum.

Blogger'e yeni adım attıysanız sizlere tavsiyem ilk başlarda normal blogger yönetim panelini kullanmanız yönündedir. Çünkü yeni öğrenmeye başladığınız bir sistemde stabil olarak kullandığınızda karşılaşacağınız hatalara daha kolay çözüm bulabilirsiniz.


blogdergisi,online dergi,edergi,Not : Bu yazı Blog Dergisi (BD) 1. sayısı için özel olarak hazırlanmıştır. Bu yazı birinci sayıda 9. sayfada yayınlanmıştır. Blog Dergisi 1. sayıya buradan ulaşabilirsiniz. Blog Dergisi'nin birinci sayısını ister online okuyabilir, isterseniz de PDF formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.