Alın Verin Bloglara Can Verin - Mim

| |

Bana grafik tasarım konusunda her daim yardımcı olan arkadaşım Orçun anlamlı bir mim başlatmış. Mim'in konusu Bloglara bağış yapılarak blog camiasında bir nebze olsun canlılık yaratmak... Orçun konuyu çok güzel bir şekilde açıklamış. Alın Verin, Bloglara Can Verin!..


Orçun diyor ki;

Bu lafı çok sık duyuyoruz televizyonlarda. Sürekli birileri çıkıp alın verin deyip duruyor. Ne kadar işe yarar tartışılır. Benim değinmek istediğim konu blog yazarlarının emeklerinin karşılığını alamaması.

Arkadaşlar biz yazıyoruz sizleri bilgilendiriyoruz bazı şeyler paylaşıyoruz ve siz bunlardan faydalanıyorsunuz. Gelir elde etmek içinde bazı reklam modelleri uyguluyoruz fakat bunlarda görüntü kirliliğinden başka birşey değil aslında. Birçok arkadaştan şikayet aldım reklamların göze batıyor diye fakat yapıcak birşey yok ne yazıkki.

Yabancılarda bağış uygulaması çok yaygın. İnsanlar faydalı buldukları bloglara veya sitelere 1$ 2$ vb. gibi ufak paralarda bagış yapıp destek veriyorlar. Böylece diger reklam modellerine gerek kalmıyor. Neden bizde de böyle olmasın neden o 1dolar’lar 2dolar’lar piyasada dolanmasın.Kısacası arkadaşlar, beğendiğiniz ve faydalı buldugunuz sitelere bağışta bulunun. Bugün yabancı sitelerin durumları ortada. Bizden kat kat ilerideler. Biz neden öyle olmayalım? Tek engelimiz düşünmeyi bilmiyoruz. Unutmayınki bağışladığınız o ufak miktar sizlerin ihtiyaclarını karşılıyor hizmet olarak geri dönüyor.

Siz bizlere destek olursanız biz kazanırız, biz kazanırsak hosting firması kazanır, hosting firması kazandıkça datacenterlar kazanır yani alın verin blogglere can verin.

Ehh bu yazının üzerine hiçbir şey ekleyesim gelmedi. Orçun en iyi şekilde duruma açıklık getirmiş. Daha önce bu gibi konular çok tartışıldı. Ama yine de hatırlatılmasında zihinlerde taze kalmasında yarar var diye düşünüyorum.

Bu hareketi ilk ben başlatayım diyerekten bu yazıma yorum yazan ilk kişiye Paypal'dan 1$(Dolar) bağış yapacağım. Miktar az gibi görünsede damlaya damlaya göl olur misali elimizden geleni yapalım.

Mim'e isteyen herkes cevap yazabilir. Benim direkt olarak pasladığım kişiler ise; Onur (Beardyman) , Gülşah (Tamkarışık) , Can (Blogcan) , Seval Ünver