Pardus 2009 USB Bellek Yardımı ile Nasıl Kurulur?

| |

Merakla beklenen Pardus 2009 kararlı sürümü nihayet Ftp sunucularındaki yerini aldı. Linux dağıtımlarına aşina olanlar sunucuları boş bırakmadan hemen indirmeye başladılar. Bende dahil olmak üzere...

Pardus 2009'un bilgisayarınıza kurulumunu USB bellek yardımıyla yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Cevabınız Hayır ise yazının devamını okuyun! Evet ise blogumda bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz. Çay/kahve şirkettendir. Afiyet olsun!..

Pardus 2009'u USB bellek yardımıyla kurmak için öncelikle Pardus 2009 iso yansısını şuradaki bağlantılardan bilgisayarınıza indirin.

Ardından USB kurulumunda bize yardımcı olacak olan Unetbootin programını şuradaki bağlantıdan bilgisayarımıza indirelim. Unetbootin programını hem Windows hemde Linux platformlarında kullanabilirsiniz. Unetbootin programı windows platformu için herhangi bir kurulum gerektirmez. Ayrıca Unetbootin programı Türkçe desteklidir.

Pardus 2009 ve Unetbootin programının indirilme işlemi tamamlandıysa artık USB ile kurulum işlemine başlayabiliriz.

İlk olarak Pardus2009 iso yasısı ile Unetbootin programını aynı klasör içine kopyalayın. Ardından Pardus 2009 kurulum dosyalarını aktaracağımız USB belleği bilgisayarınıza takın. Minimum 1 Gb hafızalı Usb bellek işinizi görecektir.

pardus,pardus2009,usb den pardus kurulumu

Hazırlık aşamaları böylece tamamlanmış oldu. Şimdi Unetbootin programına çift tıklayarak Çalıştır butonuna tıklayın.

pardus,pardus2009,usb den pardus kurulumu

Karşınıza çıkan ekranda Disk İmajı yazan kutucuğa bir tık kondurun. Ardından Disk İmajı yazan yerin en sağında bulunan kırmızı ok ile gösterdiğim yere tıklayın.

pardus,pardus2009,usb den pardus kurulumu

Yukardaki işlemi yapınca sizden Pardus 2009 iso yansısının yerini isteyecek. Pardus 2009 iso dosyasını kopyaladığımız klasörü bularak Pardus_2009.iso dosyasını seçip Aç diyoruz.

pardus,pardus2009,usb den pardus kurulumu

Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere Pardus 2009 iso yansısı USB belleğe aktarılmaya hazır.

pardus,pardus2009,usb den pardus kurulumu

Şimdi yapmanız gereken yukarıdaki resimde yeşil renk ile gösterilen. Sürücü bölümünden kurulum dosyalarının aktarılacağı USB belleğin sürücü harfini seçmek ve Tamam butonuna basmak.

Tamam butonuna bastıktan sonra Pardus 2009 kurulum dosyaları yaklaşık 1 dakika içinde USb belleğe aktarılıyor.

pardus,pardus2009,usb den pardus kurulumupardus,pardus2009,usb den pardus kurulumupardus,pardus2009,usb den pardus kurulumu

Aktarım bittiğinde Sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecek. Ama siz yeniden başlat yerine çıkış butonuna tıklayın. USb belleğinizin içine göz attığınızda Pardus 2009 kurulum dosyalarının yüklendiğini göreceksiniz.

pardus,pardus2009,usb den pardus kurulumupardus,pardus2009,usb den pardus kurulumu

Sayın Selim Tavşan'ın yorumlarda verdiği ufak bir bilgiyi yazıya eklemek istedim. Pardus 2009 kendisine has bir açılış sistemi kullandığından syslinux.cfg dosyasının üzerinde küçük bir düzenleme yapmak gerekiyormuş. Direk olarak Selim Tavşan'ın yorumunu veriyorum.

Merhaba,
Pardus kendine has bir açılış sistemi kullandığından unetbootin ile yapılan işlem sonrasında açılış sistemine de uygun parametreleri vermezseniz, alınan hata normaldir. Yazınıza ufak bir not eklemiş olayım; unetbootin ile Pardus kalıbındaki dosyaları aktardıktan sonra kök dizinde oluşan syslinux.cfg dosyasını bir editör yardımıyla açıp, kernel parametresi olarak append ile başlayan satırın sonuna:

mudur=language:tr,livedisk

ifadesini eklemeniz gerekiyor. ardından sorunsuz boot ettiğini göreceksiniz...

Ben sadece unetbootin programı yardımıyla direkt olarak usb den kurulumda sorun yaşamadım. Sorun yaşayan arkadaşlar unetbootin ile usb flash diske aktarım yaptıktan sonra usb flash diskte syslinux.cfg dosyasını Notepad ++ veya herhangi bir metin editörü ile açarak yukarıda verilen parametreyi eklemeliler.

Bu ufak bilgi ve hatırlatma için Selim Tavşan'a ayrıca teşekkür ederim.

Pardus 2009'u bilgisayarınıza hemen kurmak istiyorsanız bilgisayarınızın Bios ayarlarında ufak bir değişiklik yapmanız gerekiyor. Herhangi bir sistemi bilgisayarınıza CD/DVD yoluyla kurarken Bios ayarlarında açılış sıralamasını CD/DVD sürücü olarak seçiyordunuz. Şimdi ise açılış yani boot sıralamasının ilk sırasına USB sürücüyü getirmelisiniz.

Burada şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bazı bilgisayarlar USB den boot/açılış özelliğini desteklemeyebiliyor. Anakartınızın özelliklerine bakarak USB sürücüden boot edilebilme özelliği varmı öğrenebilirsiniz.

Bu anlatım en çok Netbook kullanıcılarının işine yarayacaktır. Çünkü Netbookların CD/DVD sürücüsü bulunmuyor. Ancak harici CD/DVD sürücü takarak CD/DVD'den kurulum yapabiliyorlar.

Son bölüm : Bilgisayarınızın açılış/boot sırasını USB bellek olarak belirttiyseniz ve kurulum aşamasına devam etmek istiyorsanız sizleri Özgürlükiçin'de yayınlanan Pardus 2009 Nasıl Kurulur? makalesine alalım.Soru görüş ve önerilerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.