Bodrum'da Türk Telekom Çilesi-2

| |

Bodrum'da Türk Telekom Çilesi-1 yazımda konuya giriş yapmıştım. 18-19 Nisan tarihlerinden itibaren yaşadığımız telefon ve internet sorunlarını özet olarak yazmıştım. 

Dün gece zar zor komşumun internetini kullanarak sosyal medya üzerinden @TTNETdestek ve @TTdestek 'e mesaj attım. Gece saat 00:30'a kadar beni aramalarını bekledim fakat arayan olmadı. Halbuki mesajlarımda hemen ulaşabileceklerini gece 00:30'a kadar yatmayacağımı belirtmiştim. Bu arada yanlış anlaşılma olmasın bu iki sosyal medya destek departmanı da mutlaka iletişime geçiyor. Bundan dolayı iki departmana da teşekkür ediyorum.

Bugün (26 Nisan 2012) saat 15:07'de @TTNETdestek 'ten bir yetkili arkadaş aradı. Kendisi ile yaklaşık 25 dakikalık bir görüşmemiz oldu.  18-19 Nisan'dan itibaren yaşadıklarımızı ve hattımız ile ilgili tüm işlemleri anlattım. Kendileri konunun takipçileri olduklarını belirtti ve en kısa sürede sorunu çözeceklerini belirtti. Benim internet tarifemin normalde Netlimitsiz 8 Mbit olduğunu fakat hattın tam olarak 8 mbit desteklemediğinden 4 mbite sabitlediğimizi ve hiç bir sorun yaşamadığımızı söyledim. Net limitsiz tarifesine geçtikten sonra bir iki kere sorun yaşamıştım ama çok kısa süreli olmuştu bunlar... Tabi arızaya gelen ekip her zaman ki gibi kısa yolu seçip hattın bağlantı hızını 2 mbite düşürüyorlardı. Bende tekrar 4 mbite yükselttiriyordum.  Beni arayan uzman arkadaşa hattın mutlaka yenilenmesi gerektiğini tamir edilme ile kalıcı çözüme ulaşılamayacağını belirttim. ayrıca santralde de güçlendirme yapılması gerektiğini belirttim. Telekomun elinde bulunan santral kutuları ile mevcut hatların güçlendirilebildiğini çok iyi biliyorum. Bu kartlar ile rahatlıkla hattınız 16 mbit destekleyebiliyor. Beni arayan arkadaş çok ilgili biriydi ve konu ile ilgili takipçi olacaklarını kararlı bir şekilde söyledi. Kendisine teşekkür ettim ve görüşmeyi sonlandırdık.


Ha bu arada unutmadan evim tam olarak Yunanistanın Kos Adasının karşısında arada 6 km lik bir mesafe var. Kos Adasından bile sinyal alabilirken kendi ülkemde faturasını hiç geciktirmeden ödediğim internet hattımdan doğru düzgün verim alamıyorum. Dünya çapında şirket olduğunu her reklamında belirten TTNET bir hattı yenileyemiyor ve ya yenilettiremiyor, hat güçlendirmesi yapamıyor. Ama faturayı tam zamanında aksatmadan cep telefonuna mesaj olarak gönderebiliyor.

Saat 17:23'te ise @TTdestek 'ten bir yetkili arkadaş aradı. Kendisine yukarıdaki durumların aynısını anlattım. Ayrıca Bodrum gibi bir turizm merkezinde akşam saat 19:00'dan sonra teknik ekipleri olmadığını belirttim. Kendisi bana nöbetçi ekiplerin olduğunu söyledi ama %99.9 eminim çünkü hem Bodrum Telekomda çalışan mühendis arkadaşlardan hemde Telekom adına çalışan taşeron firma çalışanlarından doğrulattım. Zaten akşam üzeri arıza kaydı verdiğinizde hiçbir ekibin gelmemesinden de anlayabiliyorsunuz bu durumu... Bodrum'da arıza kayıtlarına nedense hep bir veya bir buçuk gün sonra gidiliyor. Bu arayan arkadaşa da hattın mutlaka yenilenmesi gerektiği artık tamir ola ola hattın iyice zayıfladığını hattın yeni kablolar ile yenilenmesi gerektiğini (çıkma ve kullanılmış kabloda kullanıyorlar) hattında yeni santral kutuları ile güçlendirilmesi gerektiğini belirttim. Bu arkadaşta gerekli müdürlük ile direkt olarak görüşüleceğini ve sorunu en kısa sürede çözeceklerini belirtti.

Bugünkü sonuç şu: Telefonumuz çalışıyor ama verim çok düşük arada kendi kendine çalıyor. Parazit çok fazla... İnternet sinyali çok zayıf ve santralden yine 2 mbite sabitlemişler (bu da en nefret ettiğim hareket), sorunu çözeceğinize neden hakkımı kısıtlıyorsunuz. Zaten 8 mbit veya ona yakın bir değer sağlamıyorsunuz birde 2 mbite sınırlıyorsunuz. Televizyonda Cem YILMAZ, Ceza ve Şener ŞEN'e milyonlarca lira reklam ücreti vereceğinize bizlerin hatlarını güçlendirseniz de biz sizin reklamınızı yapsak olmaz mı? Bu yazı dizisi yerine Türk Telekom şöyle kaliteli, teknik desteği çok hızlı, ekipleri çok deneyimli desek olmaz mı?

18-19 Nisan 2012 tarihinden itibaren TTNet ve Türk Telekom ile kaç kere görüştüğümü artık hatırlamıyorum. Onların beni aramaları da dahil.... 

Bakalım sorunumuz tam olarak ne zaman çözülecek ve ben bu yazı dizisine son vereceğim. Hepimiz bekleyip göreceğiz. Ha bu arada bu yazı dizisi yabancı dillere de çevriliyor...