Türk Bloglarında Neler Oluyor? Mim

| |

Dün gece sevdiğim ve gerek Rss bağlantısından gerekse direk bağlantısından takip ettiğim Hakan Yamanoğlu'nun sahibi olduğu Teknoloji Herşeyim adlı blogda güzel bir yazıyla karşılaştım. Yazıdan bir bölümü aşağıdaki gibi ;

Kaç gündür bu yazıyı yazmayı planlıyorum ama bir türlü elim klavyeye gidemedi gitti! Esasında bu yazının ortaya çıkış nedeni de bu! Son 1-2 aydır Türk bloglarına bir şeyler oluyor. Takip ettiğim bir çok blog artık çok nadir olarak içerik üretiyor ya da üretmeyi bıraktı. Bu bitkin tablonun içine kendimi de dahil etmek zorundayım. Çünkü uzunca bir süredir blogumla ilgilenemiyorum. Sanki üzerime bir rehavet çökmüşcesine, elim klavyeye gitmiyor. Hatta bazı günler bloguma girip “neler oluyor diye” bile bakmadığım oluyor. Eskiden günde ortalama 2-3 içerik üretirken, bu oran 5-6 günde 1-2 içeriğe kadar geriledi. Bu durumun nedenlerini soruyorum kendime ama mantıklı bir neden de bulamıyorum. Bildiğim tek şey var ki; blogculuktan ve blog yazmaktan asla sıkılıp/bıkmış değilim. Böyle bir şey hissetmiyorum. Blogumu ve bir şeyler üretip paylaşmayı hala seviyorum ancak bir şeyler beni engelliyor.. Yazının Devamı

Aslında ben Hakan Yamanoğlu yazıyı Mim haline getirmeden Düşüngeç'te konu ile ilgili Blog Kürede Neler Oluyor başlıklı bir  yazı yayınlamıştım. Teknoloji Herşeyim'deki yazıda Mim'i bana paslamasından dolayı kendi blogumda da bahsetme gereği duydum.

Türk Blog Yazarlarıının rehavete kapıldığı ortada bence bunun nedenlerinden bir tanesi yazılara gereken ilginin tam olarak gösterilmemesi nasıl ilgi gösterilir diye sorarsanız bir iki madde ile belirteyim;
  • Bloglarda beğendiğiniz yazılara yorum yazıyormusunuz. Yorum yazmak yazıyı hazırlayan kişide daha iyi içerik üretebilmek için özgüven sağlar.
  • Beğendiğimiz blogları Rss bağlantılarınıza ekliyormusunuz. Takip edilmek yien blog yazarlarının daha fazla içerik üretmesine yardımcı olur.
  • Beğendiğiniz blogların bir nebze de olsa emeğinin karşılığını alarak sizlere daha iyi içerik üretmesini sağlamak için varsa Sponsor bağlantılarına tıklamak sizlere bir şey kaybettirmez.
  • Başka bir blogdan alıntı yaptığınız yazıda kaynak belirtiyormusunuz. Bir blogun özgün olarak hazırladığı yazısını kendi blogunuzda/sitenizde veya forumunuzda kaynak belirterek yayınlamanız sizlere hiçbir şey kaybettirmez. Hatta emeğe saygılı olduğunuzu gösterir ki ziyaretçiler sizi takip listelerine kaydeder.
Evet sizlerde bu konu hakkında yazı yayınlayarak Türk Blog Küresini biraz hareketlendirebilirsiniz. Hakan Yamanoğlu'nun  belirlediği Mim'in Kurallarını  hatırlatalım ve altına benim Mim'i pasladığım kişileri yazayım.

MiM in kuralları:
1- Sizce son dönemde Türk bloglarındaki durgunluk fark edilir düzeyde mi?
2- Cevabınız evet ise, sizce bu durumun nedenleri neler?
3- Bu durgunluğu gidermek ve üretilen içeriğin kalitesini yükseltmek için Türk blog yazarları olarak neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz?
4- Eklemek istedikleriniz.
5- MiM’i en az 3 arkadaşınıza paslamanızı rica ediyorum.

Hakan Yamanoğlu'ndan kısa bir mim notu : Bu durgunluğa son vermek için tüm Türk blog yazarlarından çözüm üretmesini rica ediyor ve bu konuyu bir mim haline getiriyorum. Böylelikle daha fazla blog yazarına dokunabileceğimizi düşünüyorum.

Bende Hakan Yamanoğlu'ndan aldığım Mim'i aşağıdaki arkadaşlara paslıyorum ;
ilyasbat , Seyyah , H.Yaman , Yakuter , Karbonizma , Harun Güven ,