Karbonizma Blog'dan Mavi Bülten E-Dergi Çalışması

| |

Karbonizma Blogunun sahibi Ahmet Burak Bal'ın büyük emekler sonucu hazırlayıp ücretsiz olarak paylaşıma sunduğu Mavi Bülten E-Dergi'yi kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Hazırlanış aşaması büyük uğraş isteyen bir iştir e-dergi hazırlamak. Ahmet Burak Bal bu işin üstesinden tek başına kalkıyor desem yalan olmaz.

karbonizma, mavi bülten, e-dergi
Kendisinden Mavi Bülten'i kısaca anlatırmısın dediğimde bana hemen bir tanıtım metni hazırlayıp yolladı. İşte Karbonizma Blog'un sahibi Ahmet Burak Bal'dan Mavi Bülten tanıtımı;

Ülkemizde satılan gazete, dergi, kitap sayısı dünya ortalamasının çok altında. Satın alınan pek çok yazılı yayım da ya okunmuyor ya da yayımların içeriği okunacak türden olmuyor. Tüm bunlara birde yayımların pahalı fiyatları eklenince özellikle okumak isteyen insanlar için cazip hale gelen e-yayıncılık değere biniyor ve gazeteler, dergiler, kitaplar bir bir internetteki yerini almaya başlıyor.

Pek çok dergi normal yayımı bırakıp internet üzerinden yayım yapmaya başlıyor, gazeteler, kitaplar hakeza öyle. İnternet yayıncılığının okur açısından şöyle bir avantajı da var: Ücretsiz olması. Yayımcı açısından da pek çok avantaj mevcut. Bunlardan biri daha çok kişiye dağıtım şirketlerine para ödemeden ulaşmak. Hem de anlık olarak.

Tüm bu cazibe noktalarını göz önüne alarak internet yayımcılığı üzerine kurulan Karbon Medya, pek çok blog yayımının ardından Türkiye’de eşine az rastlanır bir projeyi daha hayata geçiriyor. Aylık olmasa da hazır olduğunda yayımda olan bir dergi yayımlıyor. Tabi ki internet üzerinden. Mavi Bülten isimli bu derginin belli bir konu alanı da yok. Rüzgar nereden esiyor ona bakıyor. Genel olarak blog küre ile ilgilenen Mavi Bülten her geçen gün içeriği ve tasarımı ile gelişmeye devam ediyor. 3 sayıyı geride bırakan Mavi Bülten’in Genel Yayım Yönetmeni aynı zamanda Karbon Medya Müdürü olan Ahmet Burak Bal. Yazı İşlerine ise Muhammed Fatih Yalın bakıyor. Derginin tasarımcısı yine Bal Ailesinden: İbrahim Bedirhan Bal.

Mavi Bülten’e yazılan yazılar çoğunluk ile Ahmet Burak Bal’ın kaleminden çıkıyor, fakat farklı bloglardan izin ile alınan yazı, makale, fotoğraf gibi içerikler de Mavi Bülten’de yer alabiliyor. Bunun yanında Mavi Bülten yine izin alarak Sızıntı Dergisinden her sayısında bir makale yayımlıyor.

Mavi Bülten, herkese açık bir mecra. Karbonizmablog@gmail.com adresine gönderilen yazılar bir süzgeçten geçirilerek yayımlanabiliyor.

Dergi, PDF olarak okuyucularına sunuluyor. İsteyenler indirmeden Issuu isimli servis sayesinde çevrimiçi olarak Flash formatında dergiyi okuyabiliyorlar. Her sayısında sayfa sayısını arttıran dergi 4. sayısında 30 sayfalık bir yayım yapmaya hazırlanıyor. Her sayısını ortalama 1000 kişinin okuduğu Mavi Bülten, yakında kendine özel bir web sitesinde yayımına devam edecek, Mavi Bülten’i okumak isteyen kişiler derginin tüm sayılarını www.karbonizma.net adresinde bulabiliyorlar.

Mavi Bülten'in ileriki sayılarında Ahmet Burak Bal'a elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Kpss sınavına hazırlanmam dolayısıyla önceki sayılarda ancak okuyucu ve yorumlama olarak katkım olabildi. Ama 5. sayıdan itibaren Mavi Bülten Ekibinde bende varım diyebilmeyi istiyorum. Eğer sizlerde bu güzel e-dergi çalışmasına katkıda bulunmak isterseniz Ahmet Burak Bal'ın yukarıda verdiği e-posta adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Mavi Bülten 1.Sayı , Mavi Bülten 2.Sayı , Mavi Bülten 3.Sayı , Mavi Bülten 4.Sayı (çok yakında)

Detaylı Bilgi için : Karbonizma Blog