GEA Helal Olsun Yılmaz Türklere

| |

gea, haiti, haiti depremi, gea toprak ana, gea arama
Bir kaç hafta önce Duayen bir gazeteci abimiz ile sohbet ederken bana ekip çalışması ve takım ruhu ile ilgili bir örnek vermişti. Örnek verdiği grubun adı GEA idi. Gazeteci abimiz GEA ile ilgili anlattıklarından kendime çok iyi bir ders çıkartmıştım. "İnsanlık için her zaman bir şey yapılabilir. Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmamak lazım."

Eğer iyi bir ekip çalışması yapmak istiyorsanız takım ruhunu sonuna kadar içinizde hissetmelisiniz. GEA 1994 yılında "Yeni Yüksektepe Kültür Derneği" bünyesinde kurulmuş olan Arama Kurtarma, Ekoloji ve Yardım Kampanyaları Grubudur.

Ülkemizde çok iyi organize olmuş sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Fakat ülkemizde sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri medyatik olmadığı için çoğu zaman gündeme gelmez. Hangi durumlarda siil toplum kuruluşları ile ilgili haberler yapılır derseniz fazla düşünmeye gerek yok...GEA'nın adı son günlerde Dünya Basınında çok fazla zikrediliyor. Ama bizim medyamızdan hala ses soluk yok... Tabi medyamız da haklı Bihter-Behlül-Adnan üçlemesinde sonuç ne olacak... Alı Rıza Beyin yaprakları dökülecek mi onun telaşındalar... Nasıl olsa halkın çoğu dizikolik... kaptır gitsin dizi haberlerini oh ne ala mualla...

GEA gibi Sivil Toplum Kuruluşlarını sık sık ön plana getirmeliler ki sponsor bulsunlar kendilerine gerekli donanımı ve ihtiyaç duyulan malzemeleri alsınlar. Tamam sivil toplum kuruluşları gönüllülük üzerine kurulmuş topluluklardır. Ama onların teknik cihaz desteğine veya müdahale alanlarına göre bir çok nalzemeye ihtiyaçları olmaktadır. Bunların bir kısmını kendi imkanları ile karşılamaktalar zaten ama daha iyi organize olmak ve olaylara daha hızlı müdahale etmek için gelişmiş teknik techizat gereklidir.

GEA Haiti depreminde muhteşem bir organizasyon örneği gösteriyor. Ekip çalışmasının nasıl olduğunu tüm dünyaya gösteriyor. Kanadalı kurtarma ekipleri gibi burada hiç Kanada vatandaşı yok geri dönüyoruz demiyorlar... ve mucizenin adı canlı emaresi yok yazısının asıldığı bir süper market yıkıntısından üç Haitiliyi saatlerce süren çalışmların sonunda Amerikan kurtarma ekipleri ile birlikte koordine olarak kurtarıyorlar. Haiti halkı artık bölgede kurtarma faaliyeti gerçekleştiren Türk Ekiplerine Yılmaz Türkler diyorlarmış. Evet Türklerin yılmayan bir millet olduğunu Kurtuluş Savaşında tüm dünyaya gösterdik. Türkler bu dünya üzerinde var olduğu sürece de bu böyle olacak...

Bir kamu kurumunda Basın Yayın Halkla İlişkiler Biriminden sorumluyum. Gazeteci abimiz iel bir kaç ay içinde GEA ekibinden çalışanlarımız için Takım Ruhu ve Ekip Çalışması konularında bir seminer vermelerini isteyecektik. Şimdi ne kadar doğru bir karar verdiğimizi bir kere daha anlamış bulunmaktayım.

Bilgi İçin : GEA Nedir? Haiti Depreminde GEA