Nexus One Google Phone Nihayet Görücüye Çıktı

| |

google phone, nexus one, android, android 2,1
Google en sonunda telefon işine de el attı. Tabi Google telefon işine girmeden önce akıllı cep telefonları için işletim sistemi çıkarttı. Teknoloji meraklılarının yakından takip ettiği Android işletim sistemi 2010 yılında kendine iyi bir yer edinecek diye düşünüyorum. Google Android işletim sistemi yalnızca akıllı cep telefonları için değil Tablet PC lerde de kullanılacak sanırım.

Aslında Google telefon işine direk olarak girmiş değil... HTC firması ile ortaklaşa olarak Nexus One adlı telefonun üretimine başlamışlar. Yabancı bloglarda okuduğum kadarıyla pek çok kişi görsellik alanında çok daha iyi bir telefon beklentisi içindeydi. Nexus One resmi olarak görücüye çıktığında çoğu kişi hayal kırıklığına uğradı. Nexus One yani Google Phone işlevsellik anlamında çok başarılı olacaktır. Fakat görsellik anlamında Nexus One serisinin yeni versiyonlarını bekleyip görmek lazım.google phone, phone google, android google, andorid 2, nexus one

Google Phone akıllı cep telefonunun ülkemizde satışa sunulması çok zor gibi görünüyor. Zaten Nexus One demo sayfasında google şöyle bir ileti koymuş "Sorry, the Nexus One phone is not available in your country.". Bu iletinin çevirisine baktığımızda Üzgünüz ülkenizde bu telefonun satışı olmayacaktır anlamı çıkartabiliriz. Yine yabancı bloglarda Google'ın çıkarttığı bu akıllı cep telefonunun satışının bayiler aracılından çok internet üzerinden satışının yapılacağı yönünde bir görüş var.

Her ne şekilde olursa olsun Google Phone yani Nexus One'ı ülkemizde kullanan olacaktır. Ben şuan Nokia 5800 Xpress Music telefonunu kullanmaktayım. Nokia 5800 XM Symbian işletim sisteminin en son sürümü olan S60 9.4 yani S60 revizyon 5 alt yapısını kullanmaktadır. Telefonumdan çok memnunum fakat şöyle ucuz bir Android işletim sistemli akıllı cep telefonu çıkarsa mutlaka alırım. Hatta Çin'de geliştirilmesi devam eden Android işletim sistemli Ophone cep telefonunun çıkmasını merakla bekliyorum. Bilmeyenler için Ophone Çin'de geliştiriliyor fakat Dell, Lenovo gibi dev markaların desteği ile geliştiriliyor.

Bilgi için : Google Phone / Nexus One